Cuánto Cuesta Mi Coche

Quant valdrà un Mercedes-Benz GLA el 2029?

Un de nou de 40.300 € valdrà uns 29.700 € el 2029 i 25.600 € el 2031. El primer any perd 4.400 €, 367 € al mes.

Mercedes-Benz GLA 1.9 Dièsel 150 CV comprat nou avui

Estimació

Amb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.

D'aquí a 5 anys (2031)

25.600 €

Aquell any perd 1.800 € (−7 %)

Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)

15.717 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €20.000 €40.000 €60.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)0 anys040.300 €–40.300 € (100 %)
20271 any15.00035.900 €4.400 € (−11 %)33.852 € (84 %)
20282 anys30.00032.800 €3.100 € (−9 %)27.001 € (67 %)
20293 anys45.00029.700 €3.100 € (−9 %)22.568 € (56 %)
20304 anys60.00027.400 €2.300 € (−8 %)18.941 € (47 %)
20315 anys75.00025.600 €1.800 € (−7 %)15.717 € (39 %)
20326 anys90.00024.000 €1.600 € (−6 %)13.702 € (34 %)
20337 anys105.00022.600 €1.400 € (−6 %)11.284 € (28 %)
20348 anys120.00021.200 €1.400 € (−6 %)9.672 € (24 %)

Per motor

Quin Mercedes-Benz GLA aguanta millor el seu valor?

La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.

VersióNou20292031ConservaPerd l'any
AMG 2.0 Gasolina 422 CVGasolina76.600 €58.200 €50.100 €65 %5.300 €
1.9 Dièsel 150 CVDièsel40.300 €29.700 €25.600 €64 %2.940 €
1.3 Híbrid 163 CVHíbrid37.600 €30.800 €26.600 €71 %2.200 €
1.3 Híbrid endollable 163 CVHíbrid endollable42.000 €29.000 €25.000 €60 %3.400 €

«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.

De segona mà

Si compres un Mercedes-Benz GLA de segona mà

El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.

Matriculat elVal avuiEl 2029Perd l'anyHisenda avui
20241.9 Dièsel 150 CV32.800 €25.600 €2.400 €27.001 €
20221.9 Dièsel 150 CV26.500 €21.900 €1.530 €18.330 €
20201.9 Dièsel 150 CV23.200 €19.400 €1.270 €13.260 €
20182.1 Dièsel 136 CV16.000 €13.500 €830 €7.272 €
20162.1 Dièsel 136 CV13.900 €11.700 €730 €5.015 €

La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.

El teu cas

Calcula el que valdrà el teu

Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.

El teu cotxe

Cotxe
Versió
Quants km faràs l'any a partir d'ara?

El que valdrà el teu Mercedes-Benz GLA

Estimació

El que val avui

26.500 €

El 2031, d'aquí a 5 anys

19.400 €

Conserva el 73 % del que val avui

L'any que ve perd

1.800 €

150 € al mes

De mitjana perd 1.260 € l'any, 105 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.

D'aquí a 5 anys (2031)

19.400 €

Aquell any perd 1.200 € (−6 %)

Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)

7.410 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)4 anys60.00026.500 €–18.330 € (47 %)
20275 anys75.00024.700 €1.800 € (−7 %)15.210 € (39 %)
20286 anys90.00023.200 €1.500 € (−6 %)13.260 € (34 %)
20297 anys105.00021.900 €1.300 € (−6 %)10.920 € (28 %)
20308 anys120.00020.600 €1.300 € (−6 %)9.360 € (24 %)
20319 anys135.00019.400 €1.200 € (−6 %)7.410 € (19 %)
203210 anys150.00018.300 €1.100 € (−6 %)6.630 € (17 %)
203311 anys165.00017.300 €1.000 € (−5 %)5.070 € (13 %)
203412 anys180.00016.400 €900 € (−5 %)3.900 € (10 %)

És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.

Quan vendre'l?

Ja ha passat el pitjor

La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.100 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.800 €.

Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.

I amb un altre motor?

Un cotxe de la seva mida (SUV compactes) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:

  • Gasolinanou 28.400 € · perd 1.060 € l'anyconserva 51 %
  • Dièselel teunou 39.000 € · perd 1.420 € l'anyconserva 50 %
  • Híbridnou 30.400 € · perd 1.220 € l'anyconserva 56 %
  • Híbrid endollablenou 35.800 € · perd 1.220 € l'anyconserva 47 %
  • Elèctricnou 40.500 € · perd 1.180 € l'anyconserva 40 %

El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.

El que valdrà per a Hisenda

Només per a impostos

No és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (39.000 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.

Dubtes

Preguntes freqüents

Quant valdrà un Mercedes-Benz GLA d'aquí a 5 anys?+

Un Mercedes-Benz GLA 1.9 Dièsel 150 CV nou costa uns 40.300 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 25.600 € si el vens a un particular: el 64 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.

Quant perd un Mercedes-Benz GLA l'any?+

El primer any, uns 4.400 € (367 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 2.390 € l'any durant els primers 8 anys.

Quan convé vendre un Mercedes-Benz GLA?+

Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.100 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.

Quin Mercedes-Benz GLA perd menys valor?+

Pel seu motor, el 1.3 Híbrid 163 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 1.3 Híbrid endollable 163 CV, que conserva el 60 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.

El que valdran altres SUV compactes