Quant valdrà un Volkswagen T-Roc el 2029?
Un de nou de 28.400 € valdrà uns 21.600 € el 2029 i 18.600 € el 2031. El primer any perd 2.900 €, 242 € al mes.
Volkswagen T-Roc 1.5 Gasolina 150 CV comprat nou avui
EstimacióAmb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.
D'aquí a 5 anys (2031)
18.600 €
Aquell any perd 1.300 € (−7 %)
Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)
11.076 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 0 anys | 0 | 28.400 € | – | 28.400 € (100 %) |
| 2027 | 1 any | 15.000 | 25.500 € | 2.900 € (−10 %) | 23.856 € (84 %) |
| 2028 | 2 anys | 30.000 | 23.600 € | 1.900 € (−7 %) | 19.028 € (67 %) |
| 2029 | 3 anys | 45.000 | 21.600 € | 2.000 € (−8 %) | 15.904 € (56 %) |
| 2030 | 4 anys | 60.000 | 19.900 € | 1.700 € (−8 %) | 13.348 € (47 %) |
| 2031 | 5 anys | 75.000 | 18.600 € | 1.300 € (−7 %) | 11.076 € (39 %) |
| 2032 | 6 anys | 90.000 | 17.400 € | 1.200 € (−6 %) | 9.656 € (34 %) |
| 2033 | 7 anys | 105.000 | 16.400 € | 1.000 € (−6 %) | 7.952 € (28 %) |
| 2034 | 8 anys | 120.000 | 15.400 € | 1.000 € (−6 %) | 6.816 € (24 %) |
Per motor
Quin Volkswagen T-Roc aguanta millor el seu valor?
La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.
| Versió | Nou | 2029 | 2031 | Conserva | Perd l'any |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 Gasolina 150 CVGasolina | 28.400 € | 21.600 € | 18.600 € | 65 % | 1.960 € |
| 2.0 Dièsel 116 CVDièsel | 27.900 € | 20.600 € | 17.700 € | 63 % | 2.040 € |
| 1.5 Híbrid 150 CVHíbrid | 34.300 € | 28.100 € | 24.200 € | 71 % | 2.020 € |
«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.
De segona mà
Si compres un Volkswagen T-Roc de segona mà
El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.
| Matriculat el | Val avui | El 2029 | Perd l'any | Hisenda avui |
|---|---|---|---|---|
| 20241.5 Gasolina 150 CV | 23.600 € | 18.600 € | 1.670 € | 19.028 € |
| 20221.5 Gasolina 150 CV | 19.900 € | 16.400 € | 1.170 € | 13.348 € |
| 20201.5 Gasolina 150 CV | 15.200 € | 12.700 € | 830 € | 8.432 € |
| 20181.5 Gasolina 150 CV | 13.500 € | 11.400 € | 700 € | 5.952 € |
La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.
El teu cas
Calcula el que valdrà el teu
Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.
El teu cotxe
El que valdrà el teu Volkswagen T-Roc
EstimacióEl que val avui
19.900 €
El 2031, d'aquí a 5 anys
14.600 €
Conserva el 73 % del que val avui
L'any que ve perd
1.300 €
108 € al mes
De mitjana perd 950 € l'any, 79 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.
D'aquí a 5 anys (2031)
14.600 €
Aquell any perd 800 € (−5 %)
Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)
5.396 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 4 anys | 60.000 | 19.900 € | – | 13.348 € (47 %) |
| 2027 | 5 anys | 75.000 | 18.600 € | 1.300 € (−7 %) | 11.076 € (39 %) |
| 2028 | 6 anys | 90.000 | 17.400 € | 1.200 € (−6 %) | 9.656 € (34 %) |
| 2029 | 7 anys | 105.000 | 16.400 € | 1.000 € (−6 %) | 7.952 € (28 %) |
| 2030 | 8 anys | 120.000 | 15.400 € | 1.000 € (−6 %) | 6.816 € (24 %) |
| 2031 | 9 anys | 135.000 | 14.600 € | 800 € (−5 %) | 5.396 € (19 %) |
| 2032 | 10 anys | 150.000 | 13.800 € | 800 € (−5 %) | 4.828 € (17 %) |
| 2033 | 11 anys | 165.000 | 13.000 € | 800 € (−6 %) | 3.692 € (13 %) |
| 2034 | 12 anys | 180.000 | 12.300 € | 700 € (−5 %) | 2.840 € (10 %) |
És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.
Quan vendre'l?
Ja ha passat el pitjor
La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.500 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.300 €.
Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.
I amb un altre motor?
Un cotxe de la seva mida (SUV compactes) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:
- Gasolinael teunou 28.400 € · perd 1.060 € l'anyconserva 51 %
- Dièselnou 33.300 € · perd 1.200 € l'anyconserva 50 %
- Híbridnou 30.400 € · perd 1.220 € l'anyconserva 56 %
- Híbrid endollablenou 35.800 € · perd 1.220 € l'anyconserva 47 %
- Elèctricnou 40.500 € · perd 1.180 € l'anyconserva 40 %
El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.
El que valdrà per a Hisenda
Només per a impostosNo és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (28.400 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.
Dubtes
Preguntes freqüents
Quant valdrà un Volkswagen T-Roc d'aquí a 5 anys?+
Un Volkswagen T-Roc 1.5 Gasolina 150 CV nou costa uns 28.400 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 18.600 € si el vens a un particular: el 65 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.
Quant perd un Volkswagen T-Roc l'any?+
El primer any, uns 2.900 € (242 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 1.630 € l'any durant els primers 8 anys.
Quan convé vendre un Volkswagen T-Roc?+
Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.500 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.
Quin Volkswagen T-Roc perd menys valor?+
Pel seu motor, el 1.5 Híbrid 150 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 2.0 Dièsel 116 CV, que conserva el 63 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.
