Quant valdrà un BMW X1 el 2029?
Un de nou de 38.600 € valdrà uns 28.400 € el 2029 i 24.500 € el 2031. El primer any perd 4.200 €, 350 € al mes.
BMW X1 2.0 Dièsel 150 CV comprat nou avui
EstimacióAmb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.
D'aquí a 5 anys (2031)
24.500 €
Aquell any perd 1.700 € (−6 %)
Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)
15.054 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 0 anys | 0 | 38.600 € | – | 38.600 € (100 %) |
| 2027 | 1 any | 15.000 | 34.400 € | 4.200 € (−11 %) | 32.424 € (84 %) |
| 2028 | 2 anys | 30.000 | 31.400 € | 3.000 € (−9 %) | 25.862 € (67 %) |
| 2029 | 3 anys | 45.000 | 28.400 € | 3.000 € (−10 %) | 21.616 € (56 %) |
| 2030 | 4 anys | 60.000 | 26.200 € | 2.200 € (−8 %) | 18.142 € (47 %) |
| 2031 | 5 anys | 75.000 | 24.500 € | 1.700 € (−6 %) | 15.054 € (39 %) |
| 2032 | 6 anys | 90.000 | 23.000 € | 1.500 € (−6 %) | 13.124 € (34 %) |
| 2033 | 7 anys | 105.000 | 21.700 € | 1.300 € (−6 %) | 10.808 € (28 %) |
| 2034 | 8 anys | 120.000 | 20.300 € | 1.400 € (−6 %) | 9.264 € (24 %) |
Per motor
Quin BMW X1 aguanta millor el seu valor?
La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.
| Versió | Nou | 2029 | 2031 | Conserva | Perd l'any |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 Gasolina 136 CVGasolina | 37.400 € | 28.400 € | 24.500 € | 66 % | 2.580 € |
| 2.0 Dièsel 150 CVDièsel | 38.600 € | 28.400 € | 24.500 € | 63 % | 2.820 € |
| 1.5 Híbrid 156 CVHíbrid | 39.500 € | 32.400 € | 27.900 € | 71 % | 2.320 € |
| 2.0 Híbrid dièsel 150 CVHíbrid dièsel | 38.600 € | 29.300 € | 25.300 € | 66 % | 2.660 € |
| 1.5 Híbrid endollable 245 CVHíbrid endollable | 46.400 € | 32.100 € | 27.600 € | 59 % | 3.760 € |
«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.
De segona mà
Si compres un BMW X1 de segona mà
El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.
| Matriculat el | Val avui | El 2029 | Perd l'any | Hisenda avui |
|---|---|---|---|---|
| 20242.0 Dièsel 150 CV | 31.400 € | 24.500 € | 2.300 € | 25.862 € |
| 20222.0 Dièsel 150 CV | 24.800 € | 20.500 € | 1.430 € | 17.155 € |
| 20202.0 Dièsel 150 CV | 21.700 € | 18.200 € | 1.170 € | 12.410 € |
| 20182.0 Dièsel 150 CV | 15.900 € | 13.400 € | 830 € | 7.248 € |
| 20162.0 Dièsel 150 CV | 14.200 € | 12.000 € | 730 € | 5.134 € |
La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.
El teu cas
Calcula el que valdrà el teu
Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.
El teu cotxe
El que valdrà el teu BMW X1
EstimacióEl que val avui
24.800 €
El 2031, d'aquí a 5 anys
18.200 €
Conserva el 73 % del que val avui
L'any que ve perd
1.600 €
133 € al mes
De mitjana perd 1.190 € l'any, 99 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.
D'aquí a 5 anys (2031)
18.200 €
Aquell any perd 1.000 € (−5 %)
Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)
6.935 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 4 anys | 60.000 | 24.800 € | – | 17.155 € (47 %) |
| 2027 | 5 anys | 75.000 | 23.200 € | 1.600 € (−6 %) | 14.235 € (39 %) |
| 2028 | 6 anys | 90.000 | 21.700 € | 1.500 € (−6 %) | 12.410 € (34 %) |
| 2029 | 7 anys | 105.000 | 20.500 € | 1.200 € (−6 %) | 10.220 € (28 %) |
| 2030 | 8 anys | 120.000 | 19.200 € | 1.300 € (−6 %) | 8.760 € (24 %) |
| 2031 | 9 anys | 135.000 | 18.200 € | 1.000 € (−5 %) | 6.935 € (19 %) |
| 2032 | 10 anys | 150.000 | 17.200 € | 1.000 € (−5 %) | 6.205 € (17 %) |
| 2033 | 11 anys | 165.000 | 16.200 € | 1.000 € (−6 %) | 4.745 € (13 %) |
| 2034 | 12 anys | 180.000 | 15.300 € | 900 € (−6 %) | 3.650 € (10 %) |
És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.
Quan vendre'l?
Ja ha passat el pitjor
La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.900 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.600 €.
Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.
I amb un altre motor?
Un cotxe de la seva mida (SUV compactes) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:
- Gasolinanou 28.400 € · perd 1.060 € l'anyconserva 51 %
- Dièselel teunou 36.500 € · perd 1.320 € l'anyconserva 50 %
- Híbridnou 30.400 € · perd 1.220 € l'anyconserva 56 %
- Híbrid endollablenou 35.800 € · perd 1.220 € l'anyconserva 47 %
- Elèctricnou 40.500 € · perd 1.180 € l'anyconserva 40 %
El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.
El que valdrà per a Hisenda
Només per a impostosNo és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (36.500 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.
Dubtes
Preguntes freqüents
Quant valdrà un BMW X1 d'aquí a 5 anys?+
Un BMW X1 2.0 Dièsel 150 CV nou costa uns 38.600 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 24.500 € si el vens a un particular: el 63 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.
Quant perd un BMW X1 l'any?+
El primer any, uns 4.200 € (350 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 2.290 € l'any durant els primers 8 anys.
Quan convé vendre un BMW X1?+
Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.000 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.
Quin BMW X1 perd menys valor?+
Pel seu motor, el 1.5 Híbrid 156 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 1.5 Híbrid endollable 245 CV, que conserva el 59 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.
