Rànquing 2026 · Urbans i utilitaris
Els utilitaris més barats de mantenir el 2026
El que menys gasta és el Dacia Spring: 86 € al mes amb 15.000 km l'any. Hem comparat els 36 models d'aquest tipus que es continuen venent nous, amb combustible, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics.
El que menys gasta
86 €
al mes
180 € al mes de mitjana entre 36 models.
Els 20 que menys gasten al mes
- 1
Dacia SpringElèctric 65 CV · 15,4 kWh/100 km86 €al mes
- 2
BYD Dolphin SurfElèctric 88 CV · 17,8 kWh/100 km98 €al mes
- 3
Hyundai InsterElèctric 114 CV · 17,1 kWh/100 km100 €al mes
- 4
Renault 5Elèctric 106 CV · 17,1 kWh/100 km100 €al mes
- 5
Leapmotor T03Elèctric 95 CV · 18,7 kWh/100 km100 €al mes
- 6
Nissan MicraElèctric 150 CV · 17 kWh/100 km107 €al mes
- 7Abarth 500Elèctric 154 CV · 20,8 kWh/100 km112 €al mes
- 8Alpine A290Elèctric 218 CV · 19,1 kWh/100 km112 €al mes
- 9
Dongfeng BoxElèctric 95 CV · 35,7 kWh/100 km134 €al mes
- 10
Mazda Mazda21.5 Híbrid 92 CV · 4,9 l/100 km175 €al mes
- 11
Dacia Sandero1.0 GLP (bifuel) 91 CV · 7,9 l/100 km175 €al mes
- 12
Toyota Yaris1.5 Híbrid 116 CV · 5,1 l/100 km181 €al mes
- 13
Suzuki Swift1.2 Híbrid 83 CV · 5,6 l/100 km190 €al mes
- 14
Fiat 5001.0 Híbrid 69 CV · 5,9 l/100 km192 €al mes
- 15
Lancia Ypsilon1.2 Híbrid 101 CV · 5,6 l/100 km192 €al mes
- 16
Toyota Aygo X1.0 Gasolina 72 CV · 6,1 l/100 km196 €al mes
- 17
MG MG31.5 Híbrid 194 CV · 5,5 l/100 km196 €al mes
- 18
Honda Jazz1.5 Híbrid 107 CV · 5,8 l/100 km196 €al mes
- 19
Fiat Panda1.0 Híbrid 69 CV · 6,2 l/100 km197 €al mes
- 20
Hyundai i101.0 Gasolina 63 CV · 6,3 l/100 km202 €al mes
Gasolina, dièsel, híbrids i GLP: cada model amb la seva versió més venuda sense endoll.
- 1
Mazda Mazda21.5 Híbrid 92 CV · 4,9 l/100 km175 €al mes
- 2
Dacia Sandero1.0 GLP (bifuel) 91 CV · 7,9 l/100 km175 €al mes
- 3
Toyota Yaris1.5 Híbrid 116 CV · 5,1 l/100 km181 €al mes
- 4
Suzuki Swift1.2 Híbrid 83 CV · 5,6 l/100 km190 €al mes
- 5
Fiat 5001.0 Híbrid 69 CV · 5,9 l/100 km192 €al mes
- 6
Lancia Ypsilon1.2 Híbrid 101 CV · 5,6 l/100 km192 €al mes
- 7
Toyota Aygo X1.0 Gasolina 72 CV · 6,1 l/100 km196 €al mes
- 8
MG MG31.5 Híbrid 194 CV · 5,5 l/100 km196 €al mes
- 9
Honda Jazz1.5 Híbrid 107 CV · 5,8 l/100 km196 €al mes
- 10
Fiat Panda1.0 Híbrid 69 CV · 6,2 l/100 km197 €al mes
- 11
Hyundai i101.0 Gasolina 63 CV · 6,3 l/100 km202 €al mes
- 12
Mitsubishi Space Star1.2 Gasolina 71 CV · 6,3 l/100 km203 €al mes
- 13
Kia Picanto1.0 Gasolina 63 CV · 6,4 l/100 km203 €al mes
- 14
Skoda Fabia1.0 Gasolina 95 CV · 6,3 l/100 km206 €al mes
- 15
Suzuki Ignis1.2 Híbrid 83 CV · 6,4 l/100 km206 €al mes
- 16
Mitsubishi Colt1.0 Gasolina 91 CV · 6,4 l/100 km208 €al mes
- 17
Fiat Grande Panda1.2 Híbrid 101 CV · 6,3 l/100 km208 €al mes
- 18
Renault Clio1.0 Gasolina 91 CV · 6,5 l/100 km210 €al mes
- 19
Hyundai i201.0 Gasolina 99 CV · 6,5 l/100 km211 €al mes
- 20
Seat Ibiza1.0 Gasolina 116 CV · 6,5 l/100 km211 €al mes
Despesa d'ús al mes amb 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou i amb assegurança a tercers ampliada. La pèrdua de valor va a part.
El que destaca
El que diuen les dades
Els urbans i utilitaris (segments A i B) són els que menys gasten en gairebé tot. En els nostres càlculs tenen el manteniment i els pneumàtics més barats, i l'assegurança també sol ser-ho, perquè va amb el que val el cotxe.
Dels 36 models que es continuen venent nous, el que menys gasta és el Dacia Spring (Elèctric 65 CV): 86 € al mes, 1.027 € l'any. El número 20 de la llista, el Hyundai i10, gasta 202 € al mes: 116 € més que el primer. La mitjana dels 36 és de 180 € al mes, 59 € menys que la mitjana de tots els cotxes a la venda (239 €).
En el Dacia Spring, el que més pesa és l'assegurança: 29 € al mes. El segueixen l'electricitat (29 €) i el manteniment (14 €).
9 dels 20 primers són elèctrics: amb la càrrega a casa a 0,15 €/kWh, l'energia els surt molt més barata que a un de gasolina o dièsel. Sense endoll, el que menys gasta és el Mazda Mazda2 (1.5 Híbrid 92 CV): 175 € al mes.
El més venut de la llista és el Dacia Sandero: 38.537 matriculacions a Espanya el 2025, sumant totes les seves versions. Amb la versió que surt aquí gasta 175 € al mes i queda al lloc 11.
Com ho calculem
Els mateixos supòsits que la fitxa de cada cotxe
- Només hi entren els models que es continuen venent nous: els que es van matricular el 2025 segons el registre de l'Agència Europea de Medi Ambient.
- Cada model hi entra amb la seva versió més venuda de les que continuen a la venda; a la pestanya «Sense endoll», amb la més venuda de gasolina, dièsel, híbrida o GLP.
- 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou. Consum real: l'homologat més el que es desvia a la carretera segons la Comissió Europea.
- Carburant: la mitjana de les benzineres d'Espanya el 15/10/2026. Electricitat: 0,15 €/kWh, carregant a casa (en carregadors ràpids costa diverses vegades més).
- Impost de circulació amb les quotes mínimes legals i ITV amb la tarifa mitjana de les comunitats. Assegurança, manteniment i pneumàtics: estimacions pròpies iguals a tot Espanya.
- Tota la metodologia →
Fonts
- Preus dels carburants (Ministeri per a la Transició Ecològica) Mitjana de 10.944 benzineres d'Espanya, 15/10/2026
- Consums homologats: registre de CO₂ de turismes de l'Agència Europea de Medi Ambient
Més rànquings
Abans de decidir-te
Dubtes
Preguntes freqüents
Quin és l'utilitari més barat de mantenir?+
El Dacia Spring (Elèctric 65 CV): 86 € al mes amb 15.000 km l'any, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics. Sense comptar el que perd de valor.
Quant costa mantenir un utilitari?+
De mitjana, 180 € al mes els 36 models que es continuen venent nous: el que menys, 86 €, i el que més, 254 €. La mitjana de tots els cotxes a la venda és de 239 € al mes.
I el més barat si no puc carregar un cotxe a casa?+
Sense endoll, el Mazda Mazda2 (1.5 Híbrid 92 CV): 175 € al mes. Els elèctrics surten tan barats perquè calculem la càrrega a casa a 0,15 €/kWh; en carregadors públics ràpids costa força més.
Què inclou la despesa al mes?+
Combustible o electricitat amb el consum real, assegurança a tercers ampliada, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics, amb 15.000 km l'any durant 5 anys i comprat nou. La pèrdua de valor va a part: la tens a la fitxa de cada cotxe.
Per què no surt el meu cotxe?+
Només hi entren els models que es continuen venent nous (els que es van matricular el 2025), cadascun amb la seva versió més venuda. Si el teu és més antic, busca'l al cercador: tenim cotxes des del 2000.




























