Cuánto Cuesta Mi Coche

Rànquing 2026 · SUV petits i compactes

Els SUV més barats de mantenir el 2026

El que menys gasta és el Yudo 3: 102 € al mes amb 15.000 km l'any. Hem comparat els 134 models d'aquest tipus que es continuen venent nous, amb combustible, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics.

El que menys gasta

102 €

al mes

211 € al mes de mitjana entre 134 models.

Els 20 que menys gasten al mes

  1. 1Yudo 3Elèctric 95 CV · 17 kWh/100 km102 €al mes
  2. 2Renault 4Elèctric 106 CV · 17,7 kWh/100 km103 €al mes
  3. 3Mini AcemanElèctric 218 CV · 16,3 kWh/100 km110 €al mes
  4. 4Mercedes-Benz EQAElèctric 129 CV · 17,3 kWh/100 km111 €al mes
  5. 5Mercedes-Benz EQBElèctric 129 CV · 18,5 kWh/100 km114 €al mes
  6. 6Kia EV3Elèctric 204 CV · 17,3 kWh/100 km115 €al mes
  7. 7Toyota bZ4XElèctric 204 CV · 16,7 kWh/100 km116 €al mes
  8. 8BYD Atto 2Elèctric 177 CV · 18,4 kWh/100 km117 €al mes
  9. 9Toyota C-HR+Elèctric 224 CV · 15,4 kWh/100 km118 €al mes
  10. 10Renault ScénicElèctric 218 CV · 19,5 kWh/100 km119 €al mes
  11. 11Seres 3Elèctric 163 CV · 20,4 kWh/100 km121 €al mes
  12. 12BMW iX1Elèctric 204 CV · 18,3 kWh/100 km122 €al mes
  13. 13BMW iX2Elèctric 204 CV · 18,4 kWh/100 km122 €al mes
  14. 14BYD Atto 3Elèctric 204 CV · 18,4 kWh/100 km123 €al mes
  15. 15Volkswagen ID.5Elèctric 204 CV · 19,2 kWh/100 km125 €al mes
  16. 16Smart #1Elèctric 272 CV · 19,5 kWh/100 km125 €al mes
  17. 17Ford CapriElèctric 286 CV · 16,2 kWh/100 km125 €al mes
  18. 18MG S5Elèctric 231 CV · 18,3 kWh/100 km126 €al mes
  19. 19Leapmotor B10Elèctric 218 CV · 19,9 kWh/100 km126 €al mes
  20. 20Ford ExplorerElèctric 286 CV · 17 kWh/100 km127 €al mes

Gasolina, dièsel, híbrids i GLP: cada model amb la seva versió més venuda sense endoll.

  1. 1Renault Captur1.0 GLP (bifuel) 91 CV · 8,1 l/100 km182 €al mes
  2. 2Hyundai Kona1.6 Híbrid 92 CV · 5,7 l/100 km197 €al mes
  3. 3Renault Symbioz1.6 Híbrid 94 CV · 5,8 l/100 km198 €al mes
  4. 4Lexus LBX1.5 Híbrid 136 CV · 5,6 l/100 km199 €al mes
  5. 5Toyota Yaris Cross1.5 Híbrid 116 CV · 5,8 l/100 km200 €al mes
  6. 6Fiat 6001.2 Híbrid 101 CV · 6 l/100 km204 €al mes
  7. 7Kia Niro1.6 Híbrid 141 CV · 5,6 l/100 km204 €al mes
  8. 8Alfa Romeo Junior1.2 Híbrid 136 CV · 6 l/100 km208 €al mes
  9. 9EVO 41.6 GLP (bifuel) 106 CV · 9,8 l/100 km208 €al mes
  10. 10DS DS 31.2 Híbrid 136 CV · 6,1 l/100 km210 €al mes
  11. 11MG ZS1.5 Híbrid 102 CV · 6,3 l/100 km211 €al mes
  12. 12Dacia Bigster1.8 Híbrid 155 CV · 5,8 l/100 km212 €al mes
  13. 13Hyundai Bayon1.0 Híbrid 99 CV · 6,6 l/100 km215 €al mes
  14. 14Toyota C-HR1.8 Híbrid 140 CV · 5,9 l/100 km215 €al mes
  15. 15Kia Stonic1.0 Híbrid 99 CV · 6,7 l/100 km218 €al mes
  16. 16Renault Austral1.2 Híbrid 200 CV · 5,8 l/100 km219 €al mes
  17. 17Seat Arona1.0 Gasolina 110 CV · 6,7 l/100 km219 €al mes
  18. 18BMW X22.0 Híbrid dièsel 150 CV · 5,6 l/100 km219 €al mes
  19. 19Opel Frontera1.2 Híbrid 136 CV · 6,6 l/100 km220 €al mes
  20. 20Suzuki Vitara1.4 Híbrid 129 CV · 6,7 l/100 km220 €al mes

Despesa d'ús al mes amb 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou i amb assegurança a tercers ampliada. La pèrdua de valor va a part.

El que destaca

El que diuen les dades

Aquí hi entren els SUV petits i compactes, els de la mida d'un utilitari o d'un compacte. En els nostres càlculs, un SUV paga una mica més de manteniment i de pneumàtics que un turisme de la mateixa mida, perquè porta rodes més grans. Els SUV grans tenen el seu propi rànquing, juntament amb les berlines.

Dels 134 models que es continuen venent nous, el que menys gasta és el Yudo 3 (Elèctric 95 CV): 102 € al mes, 1.219 € l'any. El número 20 de la llista, el Ford Explorer, gasta 127 € al mes: 25 € més que el primer. La mitjana dels 134 és de 211 € al mes, 28 € menys que la mitjana de tots els cotxes a la venda (239 €).

En el Yudo 3, el que més pesa és l'electricitat: 32 € al mes. El segueixen l'assegurança (31 €) i el manteniment (17 €).

Els 20 primers són elèctrics: amb la càrrega a casa a 0,15 €/kWh, l'energia els surt molt més barata que a un de gasolina o dièsel. Sense endoll, el que menys gasta és el Renault Captur (1.0 GLP (bifuel) 91 CV): 182 € al mes.

El més venut de la llista és el Kia EV3: 5.661 matriculacions a Espanya el 2025, sumant totes les seves versions. Amb la versió que surt aquí gasta 115 € al mes i queda al lloc 6.

Com ho calculem

Els mateixos supòsits que la fitxa de cada cotxe

  • Només hi entren els models que es continuen venent nous: els que es van matricular el 2025 segons el registre de l'Agència Europea de Medi Ambient.
  • Cada model hi entra amb la seva versió més venuda de les que continuen a la venda; a la pestanya «Sense endoll», amb la més venuda de gasolina, dièsel, híbrida o GLP.
  • 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou. Consum real: l'homologat més el que es desvia a la carretera segons la Comissió Europea.
  • Carburant: la mitjana de les benzineres d'Espanya el 15/10/2026. Electricitat: 0,15 €/kWh, carregant a casa (en carregadors ràpids costa diverses vegades més).
  • Impost de circulació amb les quotes mínimes legals i ITV amb la tarifa mitjana de les comunitats. Assegurança, manteniment i pneumàtics: estimacions pròpies iguals a tot Espanya.
  • Tota la metodologia →

Més rànquings

Abans de decidir-te

Dubtes

Preguntes freqüents

Quin és el SUV més barat de mantenir?+

El Yudo 3 (Elèctric 95 CV): 102 € al mes amb 15.000 km l'any, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics. Sense comptar el que perd de valor.

Quant costa mantenir un SUV?+

De mitjana, 211 € al mes els 134 models que es continuen venent nous: el que menys, 102 €, i el que més, 361 €. La mitjana de tots els cotxes a la venda és de 239 € al mes.

I el més barat si no puc carregar un cotxe a casa?+

Sense endoll, el Renault Captur (1.0 GLP (bifuel) 91 CV): 182 € al mes. Els elèctrics surten tan barats perquè calculem la càrrega a casa a 0,15 €/kWh; en carregadors públics ràpids costa força més.

Què inclou la despesa al mes?+

Combustible o electricitat amb el consum real, assegurança a tercers ampliada, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics, amb 15.000 km l'any durant 5 anys i comprat nou. La pèrdua de valor va a part: la tens a la fitxa de cada cotxe.

Per què no surt el meu cotxe?+

Només hi entren els models que es continuen venent nous (els que es van matricular el 2025), cadascun amb la seva versió més venuda. Si el teu és més antic, busca'l al cercador: tenim cotxes des del 2000.