Cuánto Cuesta Mi Coche

Rànquing 2026 · Compactes del segment C

Els compactes més barats de mantenir el 2026

El que menys gasta és el Kia EV4: 116 € al mes amb 15.000 km l'any. Hem comparat els 52 models d'aquest tipus que es continuen venent nous, amb combustible, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics.

El que menys gasta

116 €

al mes

216 € al mes de mitjana entre 52 models.

Els 20 que menys gasten al mes

  1. 1Kia EV4Elèctric 204 CV · 17,1 kWh/100 km116 €al mes
  2. 2MG MG5Elèctric 156 CV · 20,5 kWh/100 km117 €al mes
  3. 3BYD DolphinElèctric 204 CV · 18,3 kWh/100 km118 €al mes
  4. 4Nissan LeafElèctric 150 CV · 21,5 kWh/100 km119 €al mes
  5. 5MG MG4Elèctric 204 CV · 19 kWh/100 km120 €al mes
  6. 6Volkswagen ID.3Elèctric 231 CV · 17,9 kWh/100 km122 €al mes
  7. 7Cupra BornElèctric 231 CV · 18,2 kWh/100 km123 €al mes
  8. 8Mercedes-Benz Clase A1.3 Híbrid endollable 163 CV · 3,1 l/100 km165 €al mes
  9. 9Dacia Jogger1.0 GLP (bifuel) 91 CV · 9,1 l/100 km198 €al mes
  10. 10Suzuki Swace1.8 Híbrid 95 CV · 5,6 l/100 km199 €al mes
  11. 11BMW Serie 22.0 Híbrid dièsel 150 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  12. 12Volkswagen Golf2.0 Dièsel 116 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  13. 13BMW Serie 12.0 Híbrid dièsel 150 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  14. 14Toyota Corolla1.8 Híbrid 140 CV · 5,6 l/100 km204 €al mes
  15. 15Citroën C41.2 Híbrid 136 CV · 5,8 l/100 km205 €al mes
  16. 16Citroën C4 X1.2 Híbrid 136 CV · 5,8 l/100 km205 €al mes
  17. 17Renault Mégane1.5 Dièsel 116 CV · 5,4 l/100 km206 €al mes
  18. 18Peugeot 3081.5 Dièsel 131 CV · 5,6 l/100 km214 €al mes
  19. 19Honda Civic2.0 Híbrid 184 CV · 6 l/100 km217 €al mes
  20. 20Ford Focus1.0 Híbrid 124 CV · 6,6 l/100 km219 €al mes

Gasolina, dièsel, híbrids i GLP: cada model amb la seva versió més venuda sense endoll.

  1. 1Dacia Jogger1.0 GLP (bifuel) 91 CV · 9,1 l/100 km198 €al mes
  2. 2Suzuki Swace1.8 Híbrid 95 CV · 5,6 l/100 km199 €al mes
  3. 3BMW Serie 22.0 Híbrid dièsel 150 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  4. 4Volkswagen Golf2.0 Dièsel 116 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  5. 5BMW Serie 12.0 Híbrid dièsel 150 CV · 5,1 l/100 km203 €al mes
  6. 6Toyota Corolla1.8 Híbrid 140 CV · 5,6 l/100 km204 €al mes
  7. 7Citroën C41.2 Híbrid 136 CV · 5,8 l/100 km205 €al mes
  8. 8Citroën C4 X1.2 Híbrid 136 CV · 5,8 l/100 km205 €al mes
  9. 9Renault Mégane1.5 Dièsel 116 CV · 5,4 l/100 km206 €al mes
  10. 10Peugeot 3081.5 Dièsel 131 CV · 5,6 l/100 km214 €al mes
  11. 11Honda Civic2.0 Híbrid 184 CV · 6 l/100 km217 €al mes
  12. 12Ford Focus1.0 Híbrid 124 CV · 6,6 l/100 km219 €al mes
  13. 13Skoda Scala1.0 Gasolina 116 CV · 6,6 l/100 km219 €al mes
  14. 14Skoda Octavia1.5 Híbrid 150 CV · 6,4 l/100 km219 €al mes
  15. 15Kia Ceed1.0 Gasolina 120 CV · 6,6 l/100 km220 €al mes
  16. 16DS DS 41.5 Dièsel 131 CV · 5,9 l/100 km221 €al mes
  17. 17BMW Serie 2 Active Tourer2.0 Dièsel 150 CV · 5,7 l/100 km221 €al mes
  18. 18Volkswagen Caddy2.0 Dièsel 102 CV · 6 l/100 km223 €al mes
  19. 19Renault Kangoo1.5 Dièsel 95 CV · 6,1 l/100 km223 €al mes
  20. 20Mercedes-Benz Citan1.5 Dièsel 95 CV · 6,2 l/100 km226 €al mes

Despesa d'ús al mes amb 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou i amb assegurança a tercers ampliada. La pèrdua de valor va a part.

El que destaca

El que diuen les dades

Els compactes del segment C, com el Golf, el León o el Corolla, són el terme mitjà: més espai que un utilitari sense arribar al que costa mantenir una berlina. Els SUV de la seva mida no hi entren, perquè tenen el seu propi rànquing.

Dels 52 models que es continuen venent nous, el que menys gasta és el Kia EV4 (Elèctric 204 CV): 116 € al mes, 1.396 € l'any. El número 20 de la llista, el Ford Focus, gasta 219 € al mes: 103 € més que el primer. La mitjana dels 52 és de 216 € al mes, 23 € menys que la mitjana de tots els cotxes a la venda (239 €).

En el Kia EV4, el que més pesa és l'assegurança: 34 € al mes. El segueixen l'electricitat (32 €) i els pneumàtics (22 €).

7 dels 20 primers són elèctrics: amb la càrrega a casa a 0,15 €/kWh, l'energia els surt molt més barata que a un de gasolina o dièsel. Sense endoll, el que menys gasta és el Dacia Jogger (1.0 GLP (bifuel) 91 CV): 198 € al mes.

El més venut de la llista és el Toyota Corolla: 21.347 matriculacions a Espanya el 2025, sumant totes les seves versions. Amb la versió que surt aquí gasta 204 € al mes i queda al lloc 14.

Com ho calculem

Els mateixos supòsits que la fitxa de cada cotxe

  • Només hi entren els models que es continuen venent nous: els que es van matricular el 2025 segons el registre de l'Agència Europea de Medi Ambient.
  • Cada model hi entra amb la seva versió més venuda de les que continuen a la venda; a la pestanya «Sense endoll», amb la més venuda de gasolina, dièsel, híbrida o GLP.
  • 15.000 km l'any durant 5 anys, comprat nou. Consum real: l'homologat més el que es desvia a la carretera segons la Comissió Europea.
  • Carburant: la mitjana de les benzineres d'Espanya el 15/10/2026. Electricitat: 0,15 €/kWh, carregant a casa (en carregadors ràpids costa diverses vegades més).
  • Impost de circulació amb les quotes mínimes legals i ITV amb la tarifa mitjana de les comunitats. Assegurança, manteniment i pneumàtics: estimacions pròpies iguals a tot Espanya.
  • Tota la metodologia →

Més rànquings

Abans de decidir-te

Dubtes

Preguntes freqüents

Quin és el compacte més barat de mantenir?+

El Kia EV4 (Elèctric 204 CV): 116 € al mes amb 15.000 km l'any, assegurança, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics. Sense comptar el que perd de valor.

Quant costa mantenir un compacte?+

De mitjana, 216 € al mes els 52 models que es continuen venent nous: el que menys, 116 €, i el que més, 337 €. La mitjana de tots els cotxes a la venda és de 239 € al mes.

I el més barat si no puc carregar un cotxe a casa?+

Sense endoll, el Dacia Jogger (1.0 GLP (bifuel) 91 CV): 198 € al mes. Els elèctrics surten tan barats perquè calculem la càrrega a casa a 0,15 €/kWh; en carregadors públics ràpids costa força més.

Què inclou la despesa al mes?+

Combustible o electricitat amb el consum real, assegurança a tercers ampliada, impost de circulació, ITV, manteniment i pneumàtics, amb 15.000 km l'any durant 5 anys i comprat nou. La pèrdua de valor va a part: la tens a la fitxa de cada cotxe.

Per què no surt el meu cotxe?+

Només hi entren els models que es continuen venent nous (els que es van matricular el 2025), cadascun amb la seva versió més venuda. Si el teu és més antic, busca'l al cercador: tenim cotxes des del 2000.