Cuánto Cuesta Mi Coche

Quant valdrà un Volkswagen Tiguan el 2029?

Un de nou de 36.100 € valdrà uns 26.600 € el 2029 i 22.900 € el 2031. El primer any perd 4.000 €, 333 € al mes.

Volkswagen Tiguan 2.0 Dièsel 150 CV comprat nou avui

Estimació

Amb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.

D'aquí a 5 anys (2031)

22.900 €

Aquell any perd 1.600 € (−7 %)

Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)

14.079 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €40.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)0 anys036.100 €–36.100 € (100 %)
20271 any15.00032.100 €4.000 € (−11 %)30.324 € (84 %)
20282 anys30.00029.300 €2.800 € (−9 %)24.187 € (67 %)
20293 anys45.00026.600 €2.700 € (−9 %)20.216 € (56 %)
20304 anys60.00024.500 €2.100 € (−8 %)16.967 € (47 %)
20315 anys75.00022.900 €1.600 € (−7 %)14.079 € (39 %)
20326 anys90.00021.500 €1.400 € (−6 %)12.274 € (34 %)
20337 anys105.00020.200 €1.300 € (−6 %)10.108 € (28 %)
20348 anys120.00019.000 €1.200 € (−6 %)8.664 € (24 %)

Per motor

Quin Volkswagen Tiguan aguanta millor el seu valor?

La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.

VersióNou20292031ConservaPerd l'any
1.5 Gasolina 150 CVGasolina34.300 €26.000 €22.400 €65 %2.380 €
2.0 Dièsel 150 CVDièsel36.100 €26.600 €22.900 €63 %2.640 €
1.5 Híbrid 150 CVHíbrid37.100 €30.400 €26.200 €71 %2.180 €
1.5 Híbrid endollable 204 CVHíbrid endollable41.500 €28.700 €24.700 €60 %3.360 €

«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.

De segona mà

Si compres un Volkswagen Tiguan de segona mà

El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.

Matriculat elVal avuiEl 2029Perd l'anyHisenda avui
20242.0 Dièsel 150 CV29.300 €22.900 €2.130 €24.187 €
20222.0 Dièsel 150 CV25.900 €21.400 €1.500 €17.907 €
20202.0 Dièsel 150 CV19.900 €16.700 €1.070 €11.356 €
20182.0 Dièsel 150 CV17.600 €14.900 €900 €8.016 €
20162.0 Dièsel 150 CV15.700 €13.200 €830 €5.678 €

La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.

El teu cas

Calcula el que valdrà el teu

Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.

El teu cotxe

Cotxe
Versió
Quants km faràs l'any a partir d'ara?

El que valdrà el teu Volkswagen Tiguan

Estimació

El que val avui

25.900 €

El 2031, d'aquí a 5 anys

19.000 €

Conserva el 73 % del que val avui

L'any que ve perd

1.700 €

142 € al mes

De mitjana perd 1.240 € l'any, 103 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.

D'aquí a 5 anys (2031)

19.000 €

Aquell any perd 1.100 € (−5 %)

Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)

7.239 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)4 anys60.00025.900 €–17.907 € (47 %)
20275 anys75.00024.200 €1.700 € (−7 %)14.859 € (39 %)
20286 anys90.00022.700 €1.500 € (−6 %)12.954 € (34 %)
20297 anys105.00021.400 €1.300 € (−6 %)10.668 € (28 %)
20308 anys120.00020.100 €1.300 € (−6 %)9.144 € (24 %)
20319 anys135.00019.000 €1.100 € (−5 %)7.239 € (19 %)
203210 anys150.00017.900 €1.100 € (−6 %)6.477 € (17 %)
203311 anys165.00016.900 €1.000 € (−6 %)4.953 € (13 %)
203412 anys180.00016.000 €900 € (−5 %)3.810 € (10 %)

És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.

Quan vendre'l?

Ja ha passat el pitjor

La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.000 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.700 €.

Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.

I amb un altre motor?

Un cotxe de la seva mida (berlines i SUV grans) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:

  • Gasolinanou 34.300 € · perd 1.280 € l'anyconserva 51 %
  • Dièselel teunou 38.100 € · perd 1.380 € l'anyconserva 50 %
  • Híbridnou 37.500 € · perd 1.520 € l'anyconserva 55 %
  • Híbrid endollablenou 48.400 € · perd 1.660 € l'anyconserva 47 %
  • Elèctricnou 40.500 € · perd 1.180 € l'anyconserva 40 %

El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.

El que valdrà per a Hisenda

Només per a impostos

No és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (38.100 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.

Dubtes

Preguntes freqüents

Quant valdrà un Volkswagen Tiguan d'aquí a 5 anys?+

Un Volkswagen Tiguan 2.0 Dièsel 150 CV nou costa uns 36.100 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 22.900 € si el vens a un particular: el 63 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.

Quant perd un Volkswagen Tiguan l'any?+

El primer any, uns 4.000 € (333 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 2.140 € l'any durant els primers 8 anys.

Quan convé vendre un Volkswagen Tiguan?+

Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.900 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.

Quin Volkswagen Tiguan perd menys valor?+

Pel seu motor, el 1.5 Híbrid 150 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 1.5 Híbrid endollable 204 CV, que conserva el 60 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.

El que valdran altres berlines i SUV grans