Cuánto Cuesta Mi Coche

Quant valdrà un Toyota RAV4 el 2029?

Un de nou de 37.500 € valdrà uns 30.800 € el 2029 i 26.500 € el 2031. El primer any perd 2.900 €, 242 € al mes.

Toyota RAV4 2.5 Híbrid 218 CV comprat nou avui

Estimació

Amb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 5 anys (2031): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.

D'aquí a 5 anys (2031)

26.500 €

Aquell any perd 1.900 € (−7 %)

Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)

14.625 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €40.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)0 anys037.500 €–37.500 € (100 %)
20271 any15.00034.600 €2.900 € (−8 %)31.500 € (84 %)
20282 anys30.00032.800 €1.800 € (−5 %)25.125 € (67 %)
20293 anys45.00030.800 €2.000 € (−6 %)21.000 € (56 %)
20304 anys60.00028.400 €2.400 € (−8 %)17.625 € (47 %)
20315 anys75.00026.500 €1.900 € (−7 %)14.625 € (39 %)
20326 anys90.00024.800 €1.700 € (−6 %)12.750 € (34 %)
20337 anys105.00023.400 €1.400 € (−6 %)10.500 € (28 %)
20348 anys120.00022.000 €1.400 € (−6 %)9.000 € (24 %)

Per motor

Quin Toyota RAV4 aguanta millor el seu valor?

La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.

VersióNou20292031ConservaPerd l'any
2.5 Híbrid 218 CVHíbrid37.500 €30.800 €26.500 €71 %2.200 €
2.5 Híbrid endollable 306 CVHíbrid endollable41.000 €28.300 €24.400 €60 %3.320 €

«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.

De segona mà

Si compres un Toyota RAV4 de segona mà

El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.

Matriculat elVal avuiEl 2029Perd l'anyHisenda avui
20242.5 Híbrid 218 CV32.800 €26.500 €2.100 €25.125 €
20222.5 Híbrid 218 CV28.400 €23.400 €1.670 €17.625 €
20202.5 Gasolina 178 CV20.500 €17.200 €1.100 €11.390 €
20182.5 Gasolina 155 CV17.100 €14.400 €900 €7.560 €
20162.5 Gasolina 155 CV15.300 €12.900 €800 €5.355 €

La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.

El teu cas

Calcula el que valdrà el teu

Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.

El teu cotxe

Cotxe
Versió
Quants km faràs l'any a partir d'ara?

El que valdrà el teu Toyota RAV4

Estimació

El que val avui

28.400 €

El 2031, d'aquí a 5 anys

20.800 €

Conserva el 73 % del que val avui

L'any que ve perd

1.900 €

158 € al mes

De mitjana perd 1.360 € l'any, 114 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.

D'aquí a 5 anys (2031)

20.800 €

Aquell any perd 1.200 € (−5 %)

Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)

7.125 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)4 anys60.00028.400 €–17.625 € (47 %)
20275 anys75.00026.500 €1.900 € (−7 %)14.625 € (39 %)
20286 anys90.00024.800 €1.700 € (−6 %)12.750 € (34 %)
20297 anys105.00023.400 €1.400 € (−6 %)10.500 € (28 %)
20308 anys120.00022.000 €1.400 € (−6 %)9.000 € (24 %)
20319 anys135.00020.800 €1.200 € (−5 %)7.125 € (19 %)
203210 anys150.00019.600 €1.200 € (−6 %)6.375 € (17 %)
203311 anys165.00018.600 €1.000 € (−5 %)4.875 € (13 %)
203412 anys180.00017.500 €1.100 € (−6 %)3.750 € (10 %)

És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.

Quan vendre'l?

Si el canviaràs, millor a partir del 2027

Fins que faci 5 anys perd cada any més valor que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.800 € l'any). Aleshores la corba s'aplana: aquell any perd uns 1.700 €. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.

Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.

I amb un altre motor?

Un cotxe de la seva mida (berlines i SUV grans) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:

  • Gasolinanou 34.300 € · perd 1.280 € l'anyconserva 51 %
  • Dièselnou 37.200 € · perd 1.360 € l'anyconserva 50 %
  • Híbridel teunou 37.500 € · perd 1.520 € l'anyconserva 55 %
  • Híbrid endollablenou 48.400 € · perd 1.660 € l'anyconserva 47 %
  • Elèctricnou 40.500 € · perd 1.180 € l'anyconserva 40 %

El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.

El que valdrà per a Hisenda

Només per a impostos

No és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (37.500 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.

Dubtes

Preguntes freqüents

Quant valdrà un Toyota RAV4 d'aquí a 5 anys?+

Un Toyota RAV4 2.5 Híbrid 218 CV nou costa uns 37.500 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 26.500 € si el vens a un particular: el 71 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.

Quant perd un Toyota RAV4 l'any?+

El primer any, uns 2.900 € (242 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 1.940 € l'any durant els primers 8 anys.

Quan convé vendre un Toyota RAV4?+

Si només mires el que perd de valor, a partir dels 5 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.800 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.

Quin Toyota RAV4 perd menys valor?+

Pel seu motor, el 2.5 Híbrid 218 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 2.5 Híbrid endollable 306 CV, que conserva el 60 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.

El que valdran altres berlines i SUV grans