Quant valdrà un Volkswagen Golf el 2029?
Un de nou de 25.800 € valdrà uns 19.000 € el 2029 i 16.400 € el 2031. El primer any perd 2.800 €, 233 € al mes.
Volkswagen Golf 2.0 Dièsel 116 CV comprat nou avui
EstimacióAmb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.
D'aquí a 5 anys (2031)
16.400 €
Aquell any perd 1.100 € (−6 %)
Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)
10.062 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 0 anys | 0 | 25.800 € | – | 25.800 € (100 %) |
| 2027 | 1 any | 15.000 | 23.000 € | 2.800 € (−11 %) | 21.672 € (84 %) |
| 2028 | 2 anys | 30.000 | 21.000 € | 2.000 € (−9 %) | 17.286 € (67 %) |
| 2029 | 3 anys | 45.000 | 19.000 € | 2.000 € (−10 %) | 14.448 € (56 %) |
| 2030 | 4 anys | 60.000 | 17.500 € | 1.500 € (−8 %) | 12.126 € (47 %) |
| 2031 | 5 anys | 75.000 | 16.400 € | 1.100 € (−6 %) | 10.062 € (39 %) |
| 2032 | 6 anys | 90.000 | 15.300 € | 1.100 € (−7 %) | 8.772 € (34 %) |
| 2033 | 7 anys | 105.000 | 14.500 € | 800 € (−5 %) | 7.224 € (28 %) |
| 2034 | 8 anys | 120.000 | 13.600 € | 900 € (−6 %) | 6.192 € (24 %) |
Per motor
Quin Volkswagen Golf aguanta millor el seu valor?
La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.
| Versió | Nou | 2029 | 2031 | Conserva | Perd l'any |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 Gasolina 116 CVGasolina | 24.000 € | 18.200 € | 15.700 € | 65 % | 1.660 € |
| 2.0 Dièsel 116 CVDièsel | 25.800 € | 19.000 € | 16.400 € | 64 % | 1.880 € |
| 1.5 Híbrid 116 CVHíbrid | 27.700 € | 22.700 € | 19.600 € | 71 % | 1.620 € |
| 1.5 Híbrid endollable 204 CVHíbrid endollable | 36.500 € | 25.200 € | 21.700 € | 59 % | 2.960 € |
«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.
De segona mà
Si compres un Volkswagen Golf de segona mà
El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.
| Matriculat el | Val avui | El 2029 | Perd l'any | Hisenda avui |
|---|---|---|---|---|
| 20242.0 Dièsel 116 CV | 21.000 € | 16.400 € | 1.530 € | 17.286 € |
| 20222.0 Dièsel 116 CV | 19.000 € | 15.700 € | 1.100 € | 13.160 € |
| 20202.0 Dièsel 116 CV | 16.700 € | 14.000 € | 900 € | 9.520 € |
| 20181.6 Dièsel 116 CV | 11.400 € | 9.600 € | 600 € | 5.184 € |
| 20161.6 Dièsel 110 CV | 9.400 € | 7.900 € | 500 € | 3.400 € |
La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.
El teu cas
Calcula el que valdrà el teu
Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.
El teu cotxe
El que valdrà el teu Volkswagen Golf
EstimacióEl que val avui
19.000 €
El 2031, d'aquí a 5 anys
14.000 €
Conserva el 74 % del que val avui
L'any que ve perd
1.200 €
100 € al mes
De mitjana perd 910 € l'any, 76 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.
D'aquí a 5 anys (2031)
14.000 €
Aquell any perd 800 € (−5 %)
Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)
5.320 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 4 anys | 60.000 | 19.000 € | – | 13.160 € (47 %) |
| 2027 | 5 anys | 75.000 | 17.800 € | 1.200 € (−6 %) | 10.920 € (39 %) |
| 2028 | 6 anys | 90.000 | 16.700 € | 1.100 € (−6 %) | 9.520 € (34 %) |
| 2029 | 7 anys | 105.000 | 15.700 € | 1.000 € (−6 %) | 7.840 € (28 %) |
| 2030 | 8 anys | 120.000 | 14.800 € | 900 € (−6 %) | 6.720 € (24 %) |
| 2031 | 9 anys | 135.000 | 14.000 € | 800 € (−5 %) | 5.320 € (19 %) |
| 2032 | 10 anys | 150.000 | 13.200 € | 800 € (−6 %) | 4.760 € (17 %) |
| 2033 | 11 anys | 165.000 | 12.500 € | 700 € (−5 %) | 3.640 € (13 %) |
| 2034 | 12 anys | 180.000 | 11.700 € | 800 € (−6 %) | 2.800 € (10 %) |
És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.
Quan vendre'l?
Ja ha passat el pitjor
La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.500 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.200 €.
Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.
I amb un altre motor?
Un cotxe de la seva mida (compactes) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:
- Gasolinanou 22.600 € · perd 840 € l'anyconserva 51 %
- Dièselel teunou 28.000 € · perd 1.000 € l'anyconserva 50 %
- Híbridnou 26.900 € · perd 1.100 € l'anyconserva 55 %
- Híbrid endollablenou 36.000 € · perd 1.240 € l'anyconserva 47 %
- Elèctricnou 29.500 € · perd 840 € l'anyconserva 40 %
El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.
El que valdrà per a Hisenda
Només per a impostosNo és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (28.000 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.
Dubtes
Preguntes freqüents
Quant valdrà un Volkswagen Golf d'aquí a 5 anys?+
Un Volkswagen Golf 2.0 Dièsel 116 CV nou costa uns 25.800 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 16.400 € si el vens a un particular: el 64 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.
Quant perd un Volkswagen Golf l'any?+
El primer any, uns 2.800 € (233 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 1.530 € l'any durant els primers 8 anys.
Quan convé vendre un Volkswagen Golf?+
Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (1.400 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.
Quin Volkswagen Golf perd menys valor?+
Pel seu motor, el 1.5 Híbrid 116 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 1.5 Híbrid endollable 204 CV, que conserva el 59 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.
