Cuánto Cuesta Mi Coche

Quant valdrà un Mercedes-Benz Clase A el 2029?

Un de nou de 36.000 € valdrà uns 24.900 € el 2029 i 21.400 € el 2031. El primer any perd 4.600 €, 383 € al mes.

Mercedes-Benz Clase A 1.3 Híbrid endollable 163 CV comprat nou avui

Estimació

Amb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 3 anys (2029): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.

D'aquí a 5 anys (2031)

21.400 €

Aquell any perd 1.600 € (−7 %)

Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)

14.040 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €40.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)0 anys036.000 €–36.000 € (100 %)
20271 any15.00031.400 €4.600 € (−13 %)30.240 € (84 %)
20282 anys30.00028.100 €3.300 € (−11 %)24.120 € (67 %)
20293 anys45.00024.900 €3.200 € (−11 %)20.160 € (56 %)
20304 anys60.00023.000 €1.900 € (−8 %)16.920 € (47 %)
20315 anys75.00021.400 €1.600 € (−7 %)14.040 € (39 %)
20326 anys90.00020.100 €1.300 € (−6 %)12.240 € (34 %)
20337 anys105.00018.900 €1.200 € (−6 %)10.080 € (28 %)
20348 anys120.00017.800 €1.100 € (−6 %)8.640 € (24 %)

Per motor

Quin Mercedes-Benz Clase A aguanta millor el seu valor?

La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.

VersióNou20292031ConservaPerd l'any
AMG 2.0 Gasolina 422 CVGasolina73.200 €55.600 €47.900 €65 %5.060 €
1.9 Dièsel 150 CVDièsel34.300 €25.300 €21.800 €64 %2.500 €
1.3 Híbrid 136 CVHíbrid27.000 €22.100 €19.100 €71 %1.580 €
1.3 Híbrid endollable 163 CVHíbrid endollable36.000 €24.900 €21.400 €59 %2.920 €

«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.

De segona mà

Si compres un Mercedes-Benz Clase A de segona mà

El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.

Matriculat elVal avuiEl 2029Perd l'anyHisenda avui
20241.3 Híbrid endollable 163 CV28.100 €21.400 €2.230 €24.120 €
20221.9 Dièsel 150 CV23.300 €19.200 €1.370 €16.121 €
20201.5 Dièsel 116 CV17.600 €14.800 €930 €10.064 €
20182.1 Dièsel 136 CV14.000 €11.800 €730 €6.360 €
20162.1 Dièsel 136 CV12.500 €10.500 €670 €4.505 €

La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.

El teu cas

Calcula el que valdrà el teu

Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.

El teu cotxe

Cotxe
Versió
Quants km faràs l'any a partir d'ara?

El que valdrà el teu Mercedes-Benz Clase A

Estimació

El que val avui

22.600 €

El 2031, d'aquí a 5 anys

16.600 €

Conserva el 73 % del que val avui

L'any que ve perd

1.500 €

125 € al mes

De mitjana perd 1.080 € l'any, 90 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.

D'aquí a 5 anys (2031)

16.600 €

Aquell any perd 900 € (−5 %)

Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)

6.745 €

  • El que et pagaran (mercat)
  • Valor per a Hisenda (només impostos)
0 €10.000 €20.000 €30.000 €Avui20272028202920302031203220332034
Veure la taula any per any
AnyEdatKmMercatPerd aquell anyHisenda
Avui (2026)4 anys60.00022.600 €–16.685 € (47 %)
20275 anys75.00021.100 €1.500 € (−7 %)13.845 € (39 %)
20286 anys90.00019.800 €1.300 € (−6 %)12.070 € (34 %)
20297 anys105.00018.700 €1.100 € (−6 %)9.940 € (28 %)
20308 anys120.00017.500 €1.200 € (−6 %)8.520 € (24 %)
20319 anys135.00016.600 €900 € (−5 %)6.745 € (19 %)
203210 anys150.00015.700 €900 € (−5 %)6.035 € (17 %)
203311 anys165.00014.800 €900 € (−6 %)4.615 € (13 %)
203412 anys180.00014.000 €800 € (−5 %)3.550 € (10 %)

És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.

Quan vendre'l?

Ja ha passat el pitjor

La caiguda forta es va acabar quan va fer 3 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.000 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 1.500 €.

Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.

I amb un altre motor?

Un cotxe de la seva mida (compactes) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:

  • Gasolinanou 22.600 € · perd 840 € l'anyconserva 51 %
  • Dièselnou 23.400 € · perd 840 € l'anyconserva 50 %
  • Híbridnou 26.900 € · perd 1.100 € l'anyconserva 55 %
  • Híbrid endollableel teunou 35.500 € · perd 1.200 € l'anyconserva 47 %
  • Elèctricnou 29.500 € · perd 840 € l'anyconserva 40 %

El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més.

El que valdrà per a Hisenda

Només per a impostos

No és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (35.500 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.

Dubtes

Preguntes freqüents

Quant valdrà un Mercedes-Benz Clase A d'aquí a 5 anys?+

Un Mercedes-Benz Clase A 1.3 Híbrid endollable 163 CV nou costa uns 36.000 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 21.400 € si el vens a un particular: el 59 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.

Quant perd un Mercedes-Benz Clase A l'any?+

El primer any, uns 4.600 € (383 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 2.280 € l'any durant els primers 8 anys.

Quan convé vendre un Mercedes-Benz Clase A?+

Si només mires el que perd de valor, a partir dels 3 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (2.000 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.

Quin Mercedes-Benz Clase A perd menys valor?+

Pel seu motor, el 1.3 Híbrid 136 CV: als 5 anys conserva el 71 % del que va costar. El que més perd és el 1.3 Híbrid endollable 163 CV, que conserva el 59 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.

El que valdran altres compactes