Quant valdrà un Dacia Sandero el 2029?
Un de nou de 13.100 € valdrà uns 9.900 € el 2029 i 8.600 € el 2031. El primer any perd 1.300 €, 108 € al mes.
Dacia Sandero 1.0 GLP (bifuel) 91 CV comprat nou avui
EstimacióAmb 15.000 km l'any i venut a un particular. La caiguda s'aplana als 4 anys (2030): a partir d'aleshores perd menys cada any que la mitjana.
D'aquí a 5 anys (2031)
8.600 €
Aquell any perd 600 € (−7 %)
Per a Hisenda (39 % del seu preu de nou)
5.109 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 0 anys | 0 | 13.100 € | – | 13.100 € (100 %) |
| 2027 | 1 any | 15.000 | 11.800 € | 1.300 € (−10 %) | 11.004 € (84 %) |
| 2028 | 2 anys | 30.000 | 10.900 € | 900 € (−8 %) | 8.777 € (67 %) |
| 2029 | 3 anys | 45.000 | 9.900 € | 1.000 € (−9 %) | 7.336 € (56 %) |
| 2030 | 4 anys | 60.000 | 9.200 € | 700 € (−7 %) | 6.157 € (47 %) |
| 2031 | 5 anys | 75.000 | 8.600 € | 600 € (−7 %) | 5.109 € (39 %) |
| 2032 | 6 anys | 90.000 | 8.000 € | 600 € (−7 %) | 4.454 € (34 %) |
| 2033 | 7 anys | 105.000 | 7.600 € | 400 € (−5 %) | 3.668 € (28 %) |
| 2034 | 8 anys | 120.000 | 7.100 € | 500 € (−7 %) | 3.144 € (24 %) |
Per motor
Quin Dacia Sandero aguanta millor el seu valor?
La versió més venuda de cada motor, comprada nova avui i amb 15.000 km l'any.
| Versió | Nou | 2029 | 2031 | Conserva | Perd l'any |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 Gasolina 91 CVGasolina | 10.600 € | 8.000 € | 6.900 € | 65 % | 740 € |
| 1.0 GLP (bifuel) 91 CVGLP | 13.100 € | 9.900 € | 8.600 € | 66 % | 900 € |
«Conserva» i «perd l'any»: en els propers 5 anys. Preu de nou: el mitjà de venda de les taules d'Hisenda.
De segona mà
Si compres un Dacia Sandero de segona mà
El que val avui cada any de matriculació i el que valdrà el 2029, amb 15.000 km l'any.
| Matriculat el | Val avui | El 2029 | Perd l'any | Hisenda avui |
|---|---|---|---|---|
| 20241.0 GLP (bifuel) 91 CV | 10.900 € | 8.600 € | 770 € | 8.777 € |
| 20221.0 GLP (bifuel) 91 CV | 9.200 € | 7.600 € | 530 € | 6.157 € |
| 20200.9 Gasolina 90 CV | 5.100 € | 4.300 € | 270 € | 2.822 € |
| 20180.9 Gasolina 90 CV | 4.500 € | 3.800 € | 230 € | 1.992 € |
| 20160.9 Gasolina 90 CV | 4.000 € | 3.400 € | 200 € | 1.394 € |
La versió més venuda de cada any. «Hisenda avui» és el seu valor per a l'ITP, no el que val al mercat.
El teu cas
Calcula el que valdrà el teu
Tria la versió, l'any i els km que té. Si saps el que val avui, ho ajustem.
El teu cotxe
El que valdrà el teu Dacia Sandero
EstimacióEl que val avui
9.200 €
El 2031, d'aquí a 5 anys
6.700 €
Conserva el 73 % del que val avui
L'any que ve perd
600 €
50 € al mes
De mitjana perd 440 € l'any, 36 € al mes, durant els propers 8 anys. Els primers anys perd més i després, menys.
D'aquí a 5 anys (2031)
6.700 €
Aquell any perd 400 € (−6 %)
Per a Hisenda (19 % del seu preu de nou)
2.489 €
- El que et pagaran (mercat)
- Valor per a Hisenda (només impostos)
Veure la taula any per any
| Any | Edat | Km | Mercat | Perd aquell any | Hisenda |
|---|---|---|---|---|---|
| Avui (2026) | 4 anys | 60.000 | 9.200 € | – | 6.157 € (47 %) |
| 2027 | 5 anys | 75.000 | 8.600 € | 600 € (−7 %) | 5.109 € (39 %) |
| 2028 | 6 anys | 90.000 | 8.000 € | 600 € (−7 %) | 4.454 € (34 %) |
| 2029 | 7 anys | 105.000 | 7.600 € | 400 € (−5 %) | 3.668 € (28 %) |
| 2030 | 8 anys | 120.000 | 7.100 € | 500 € (−7 %) | 3.144 € (24 %) |
| 2031 | 9 anys | 135.000 | 6.700 € | 400 € (−6 %) | 2.489 € (19 %) |
| 2032 | 10 anys | 150.000 | 6.400 € | 300 € (−4 %) | 2.227 € (17 %) |
| 2033 | 11 anys | 165.000 | 6.000 € | 400 € (−6 %) | 1.703 € (13 %) |
| 2034 | 12 anys | 180.000 | 5.700 € | 300 € (−5 %) | 1.310 € (10 %) |
És la depreciació mitjana del mercat espanyol per al seu motor, amb els km que faci i en estat normal. No surt d'anuncis reals: hi ha models que aguanten millor i d'altres pitjor.
Quan vendre'l?
Ja ha passat el pitjor
La caiguda forta es va acabar quan va fer 4 anys. Des d'aleshores perd cada any menys que la mitjana dels seus 10 primers anys (700 €): per la pèrdua de valor no hi ha pressa per vendre'l. L'any que ve perdrà uns 600 €.
Només mira la pèrdua de valor. Quedar-te'l més temps també té despeses: taller, pneumàtics i una ITV cada any a partir dels 10.
I amb un altre motor?
Un cotxe de la seva mida (utilitaris) amb els mateixos anys i km, amb el preu típic de cada motor nou. El que conserva d'aquí a 5 anys:
- Gasolinanou 17.000 € · perd 640 € l'anyconserva 51 %
- Dièselnou 17.000 € · perd 620 € l'anyconserva 50 %
- Híbridnou 20.500 € · perd 820 € l'anyconserva 56 %
- Híbrid endollablenou 13.100 € · perd 460 € l'anyconserva 47 %
- Elèctricnou 24.200 € · perd 700 € l'anyconserva 40 %
- GLPel teunou 13.100 € · perd 500 € l'anyconserva 51 %
El que conserva, sobre el seu preu de nou. Segons Ganvam, als 3 anys un elèctric val un 23 % menys que un de gasolina; un endollable, un 9 % menys, i un híbrid, un 8 % més. On no hi ha prou cotxes d'aquesta mida i motor, fem servir el teu mateix preu.
El que valdrà per a Hisenda
Només per a impostosNo és el que et pagaran. Hisenda agafa el preu de nou de les seves taules (13.100 €) i el multiplica per un percentatge fix segons els anys: avui, el 47 %; el 2031, el 19 %. És la base mínima de l'ITP si el vens a un particular i la de l'impost de Successions i Donacions. No mira els km ni l'estat, i a partir de 12 anys es queda en el 10 %.
Dubtes
Preguntes freqüents
Quant valdrà un Dacia Sandero d'aquí a 5 anys?+
Un Dacia Sandero 1.0 GLP (bifuel) 91 CV nou costa uns 13.100 €. Amb 15.000 km l'any, el 2031 valdrà uns 8.600 € si el vens a un particular: el 66 % del que va costar. Amb més km, una mica menys; amb menys km, una mica més.
Quant perd un Dacia Sandero l'any?+
El primer any, uns 1.300 € (108 € al mes). Després perd menys cada any: de mitjana, 750 € l'any durant els primers 8 anys.
Quan convé vendre un Dacia Sandero?+
Si només mires el que perd de valor, a partir dels 4 anys: fins aleshores cada any perd més que la mitjana dels seus 10 primers anys (700 €); des d'aleshores, menys. Vendre'l abans és vendre'l en el punt més empinat de la caiguda.
Quin Dacia Sandero perd menys valor?+
Pel seu motor, el 1.0 GLP (bifuel) 91 CV: als 5 anys conserva el 66 % del que va costar. El que més perd és el 1.0 Gasolina 91 CV, que conserva el 65 %. És la mitjana del mercat per a cada motor, no una dada d'aquest model.
