Cuánto Cuesta Mi Coche

Mensual · setembre del 2026

La gasolina 95 puja 17,0 cèntims a Espanya a setembre del 2026: 1,881 €/l de mitjana

El litre de gasolina 95 va costar de mitjana 1,881 € a Espanya a setembre del 2026 i el de dièsel, 1,871 €, segons els preus que les benzineres comuniquen al Ministeri per a la Transició Ecològica. Respecte a agost, la gasolina 95 costa 17,0 cèntims més i el dièsel, 3,4 cèntims més; respecte a setembre del 2025, 40,7 cèntims més i 46,5 cèntims més.

Il·lustració: un sortidor de gasolina amb gotes de carburant, monedes i un gràfic que puja
Il·lustració: Cuánto Cuesta Mi Coche

Dades de setembre del 2026

La nota

Per províncies, la gasolina 95 més cara va ser a Illes Balears (1,998 €/l) i la més barata, a Las Palmas (1,478 €/l); el dièsel més car, a Illes Balears (1,982 €/l), i el més barat, a Melilla (1,495 €/l).

Sense Canàries, Ceuta i Melilla, que no paguen l'IVA ni l'impost estatal sobre hidrocarburs sinó els seus propis impostos, els dos carburants més barats van ser a Lleida: la gasolina 95, a 1,833 €/l, i el dièsel, a 1,828 €/l.

Preu mitjà a Espanya, dia a dia

Mitjana de les benzineres de tot Espanya cada dia, fins al final de setembre del 2026.

  • Gasolina 95
  • Dièsel
Preu mitjà per litre, 13 mesos, del 1 de set. del 2025 al 30 de set. del 2026. Gasolina 95: de 1,469 a 1,929 €/l; Dièsel: de 1,401 a 1,924 €/l. Fes servir les fletxes per veure cada dia.1,201,401,601,802,00octnovdesgenfebrabrmaigjunyjulagset1,9291,924

Per publicar

Imatge amb les dades

La xifra principal i les files clau en una imatge de 1200×675 a punt per a la notícia o les xarxes, amb la font. Cada versió local té la seva.

La gasolina 95 puja 17,0 cèntims a Espanya a setembre del 2026: 1,881 €/l de mitjana
Descarregar la imatge (PNG)

Si la fas servir, deixa visible la font que porta a baix.

Versió local

El titular i el primer paràgraf amb les xifres de cada lloc

En triar-ne una, en surt el titular i el primer paràgraf amb les seves xifres, a punt per copiar.

Les 52 províncies a setembre del 2026, de la gasolina més barata a la més cara

Preu mitjà del mes en €/l i canvi en cèntims per litre respecte a agost i a setembre del 2025. El lloc és el de la gasolina 95.

#ProvínciaGasolina 95Respecte a agostRespecte a setembre del 2025DièselRespecte a agostRespecte a setembre del 2025
Espanya1,881+17,0+40,71,871+3,4+46,5
1Las Palmas1,478+5,0+34,81,604+8,8+48,5
2Melilla1,513+5,9+33,51,495+7,6+42,5
3Santa Cruz de Tenerife1,539+6,3+38,51,667+9,0+52,9
4Ceuta1,663+9,8+39,41,708+4,2+43,4
5Lleida1,833+17,5+38,51,828+3,4+45,2
6Almería1,853+16,7+39,71,854+3,7+47,5
7Barcelona1,861+18,4+37,11,864+2,9+47,9
8Valencia1,867+15,8+39,41,839+3,0+43,6
9Castellón1,874+18,0+37,51,878+3,3+46,4
10Sevilla1,875+17,7+41,11,877+3,0+46,8
10Ciudad Real1,875+18,1+40,31,869+3,2+46,3
12Murcia1,877+16,7+41,51,861+3,2+47,7
13Córdoba1,879+17,4+41,71,895+2,3+49,9
14Navarra1,882+19,6+40,01,845+4,7+44,6
15Badajoz1,883+16,9+41,01,874+2,5+45,2
16Granada1,886+18,3+41,11,868+3,3+46,4
17Tarragona1,888+18,5+40,01,850+3,0+45,9
17Jaén1,888+17,3+41,31,908+2,8+46,8
19Huesca1,889+18,2+40,41,878+3,1+45,6
20La Rioja1,890+18,0+39,71,874+5,3+44,1
21Teruel1,891+18,7+38,91,862+3,2+45,1
22Girona1,896+17,0+39,11,862+2,3+42,4
22Zaragoza1,896+17,9+40,91,866+3,7+42,7
24Soria1,897+19,1+43,31,867+3,5+45,5
25Albacete1,898+18,4+41,41,894+2,9+47,3
26Madrid1,908+16,7+41,21,894+2,8+48,8
26Araba/Álava1,908+16,9+39,61,889+3,4+46,1
28León1,910+17,8+41,71,914+3,4+48,2
28Toledo1,910+17,2+42,41,896+2,9+48,4
30Salamanca1,914+19,4+42,41,888+3,4+43,6
30Alicante1,914+16,3+40,81,869+3,2+47,0
32Valladolid1,915+17,8+43,41,886+3,0+46,0
33Pontevedra1,917+18,8+42,81,900+4,0+46,0
34Guadalajara1,918+17,5+42,91,905+3,6+48,9
35Cáceres1,919+18,3+42,31,923+3,1+47,0
36Zamora1,920+19,6+42,51,898+4,9+45,5
37Segovia1,921+17,0+43,81,898+2,4+46,2
37Bizkaia1,921+17,5+41,31,884+2,4+44,8
37Cádiz1,921+16,1+45,11,880+2,6+43,8
40Huelva1,922+17,4+40,41,915+2,9+47,0
41Cuenca1,925+18,2+39,61,901+3,0+44,9
42Ávila1,926+17,4+42,21,928+2,9+49,2
43Málaga1,927+16,9+40,81,915+2,5+46,5
43Gipuzkoa1,927+18,0+41,01,912+3,4+45,9
45A Coruña1,928+18,8+43,61,890+4,5+45,2
46Cantabria1,929+17,9+42,01,897+3,5+45,9
47Burgos1,932+18,0+41,61,879+3,7+44,1
48Ourense1,934+19,0+41,91,916+3,5+46,3
49Lugo1,936+18,3+44,31,916+3,9+46,5
50Asturias1,953+17,9+41,11,930+3,3+45,5
51Palencia1,957+18,2+43,81,937+2,9+47,3
52Illes Balears1,998+18,2+41,21,982+2,9+46,1

Descarregar la taula en CSV (punt i coma, per a l'Excel en espanyol)

Com ho calculem

Metodologia i fonts

  • La mitjana de cada mes és la mitjana dels preus mitjans de cada dia, amb els preus que les benzineres comuniquen al Ministeri i que aquest publica al Geoportal de benzineres.
  • Cada xifra és la mitjana simple de les benzineres de venda al públic que venen aquell carburant, sense ponderar pel que ven cadascuna. Traiem els preus impossibles (per sota del 75 % o per sobre del 135 % de la mediana de la província aquell dia), que solen ser errors en teclejar.
  • Espanya és la mitjana de totes les benzineres del país, no la de les províncies. La gasolina 95 és la E5 i, si una benzinera no en té, la E10.
  • El lloc va de la més barata (1) a la més cara, amb el preu arrodonit a la mil·lèsima: les que empaten comparteixen lloc.
  • Les mitjanes i les comparacions són càlculs nostres: el Ministeri no les revisa ni les avala.
  • Tota la metodologia →

Fonts

Com citar

Pots fer servir les dades d'aquesta nota citant la font:

Fuente: Cuánto Cuesta Mi Coche (cuantocuestamicoche.es)

Si ho publiques a internet, t'agraïm un enllaç a aquesta nota. Les xifres oficials porten la seva font; els càlculs són nostres.

Contacte de premsa

Necessites la xifra d'un altre lloc, un altre encreuament de dades o un aclariment? Escriu-nos:

contacto@cuantocuestamicoche.es

Més dades